Calculator costuri vânzare apartament
Calculează impozitul ANAF + onorariul notarului + cadastru + comisionul agent pentru o tranzacție de vânzare. Formule legale 2026.
Prețul stabilit pentru proprietate.
Conform Art. 111 Cod Fiscal (în vigoare 2026): cota se aplică pe ÎNTREAGA valoare a tranzacției. Plafonul de 450.000 lei a fost ELIMINAT începând cu 2023. Cota: 3% sub 3 ani, 1% peste 3 ani.
Procent din prețul de vânzare. Standard piață: 3–5%. Stabilit contractual cu agenția.
Cât rămâne net pentru tine
113.992 €
Din 120.000 € preț vânzare
Impozit ANAF (reținut de notar)
1.200 €
1% × 120.000 € (pe întreaga valoare a tranzacției, conform Art. 111 Cod Fiscal — plafonul de 450.000 lei a fost eliminat din 2023).
Extras CF autentificare
8 €
Taxa ANCPI ~40 lei. Singurul document care îți revine ție ca vânzător la notar.
Onorariu agent
4.800 €
4% × 120.000 € — plătit la închiderea tranzacției.
Total costuri vânzător
6.008 €
5.01 % din prețul de vânzare
Cum se calculează
Regula generală în România: vânzătorul plătește doar impozitul către stat și (opțional) comisionul agentului. Taxele notariale — autentificarea actului și intabularea — sunt suportate de cumpărător, pentru că alegerea notariatului aparține întotdeauna celui care achită onorariul.
1. Impozit ANAF (Art. 111 Cod Fiscal) — se aplică pe întreaga valoare a tranzacției, fără plafon neimpozabil. Plafonul de 450.000 lei (care exista anterior și se scădea din bază) a fost eliminat începând cu 2023. Cota e diferențiată după perioada de deținere: 3% pentru imobile deținute ≤ 3 ani, 1% pentru cele > 3 ani. Reținut de notar la semnarea actului și virat direct la ANAF.
2. Extras de carte funciară pentru autentificare — singura taxă notarială pe care o achiți tu, ca vânzător. ~40 lei, cerut de notar ca document obligatoriu la semnarea actului.
3. Onorariu agent — variabil pe piață, stabilit contractual cu agenția. Standard 2–5% din prețul de vânzare; practica reprezentare exclusivă este de regulă 3–5%. Plătit la închiderea tranzacției.
Cifrele sunt informative. Pentru valori exacte pe situația ta specifică, contactează direct notarul ales de cumpărător (care îți poate confirma reținerea impozitului ANAF) și agenția cu care lucrezi.