Sectorul 3, București

Balta Albă

Cum te putem ajuta în Balta Albă

Vinzi sau cumperi în Balta Albă?

Două direcții, o singură echipă cu un singur interes: al tău. Alege cum te putem ajuta și începem cu o discuție.

Ai o proprietate de vândut

Vrei să vinzi o proprietate în Balta Albă?

Întocmim o Analiză Comparativă de Piață gratuit, pe baza tranzacțiilor reale închise în zonă. Pleci cu un raport scris, un interval de preț argumentat și o strategie clară de marketing — apoi decizi tu dacă mergem mai departe.

  • Fotografii profesionale, tur 3D, home staging inclus
  • Promovare pe toate platformele + 40 colegi RENET + 1.500+ colaboratori
  • Onorariu plătit doar la închiderea tranzacției

Cauți o proprietate

Vrei să cumperi în Balta Albă?

Te reprezentăm pe tine, nu pe vânzător. Căutăm în toate sursele — inclusiv off-market —, verificăm juridic, întocmim ACP pe fiecare ofertă serioasă și negociem în interesul tău. Nu plătești cu 10–15% peste valoarea reală.

  • Acces la oferte off-market prin MLS și grupurile de colaborare
  • ACP și verificare juridică completă pe fiecare ofertă
  • Negociere fermă pe partea ta, până la actul final
Cartierul Balta Albă

Istoric și evoluție urbană

Numele cartierului trimite la o pagină sumbră din istoria orașului. În timpul epidemiei de ciumă din 1813-1814, izbucnită sub domnitorul Ioan Gheorghe Caragea, zona mlăștinoasă de la marginea de est a Bucureștiului a fost folosită pentru înhumarea victimelor, ale căror trupuri erau acoperite cu var nestins; după ploi, varul ieșea la suprafață și dădea băltoacelor o culoare albicioasă, de unde s-a păstrat denumirea „Balta Albă”. Multă vreme un teren periferic și umed, zona a rămas la marginea orașului până în perioada socialistă. Abia din anii 1960 a fost urbanizată sistematic și integrată în marele ansamblu de locuințe Titan – Balta Albă.

Cea mai mare parte a fondului construit datează din anii 1960-1980, când s-au ridicat mii de apartamente în blocuri, alături de școli, grădinițe și centre comerciale de cartier. În ultimii ani zona a cunoscut lucrări de modernizare a spațiilor publice, investiții comerciale mari pe arterele principale și proiecte rezidențiale noi inserate printre blocurile existente. Balta Albă rămâne un cartier predominant rezidențial și dens, cu locuire în blocuri și acces bun la transportul public.

Viața de zi cu zi în Balta Albă

Transport & mobilitate

Principalul nod de transport este stația de metrou Nicolae Grigorescu, unde se intersectează magistralele M1 și M3. De aici, M1 (magistrala galbenă, în buclă) continuă spre nord-est prin stațiile Titan, Costin Georgian, Republica și Pantelimon, iar M3 (Preciziei – Anghel Saligny) merge spre sud-est prin 1 Decembrie 1918, Nicolae Teclu și Anghel Saligny. Zona este străbătută de artere importante — Bulevardul Nicolae Grigorescu, Bulevardul Basarabia, Bulevardul 1 Decembrie 1918, Bulevardul Camil Ressu și Strada Liviu Rebreanu — deservite de linii de tramvai (pe Basarabia și 1 Decembrie 1918) și de numeroase linii de autobuz. La marginea de nord, Bulevardul Basarabia face legătura spre zona Arenei Naționale.

Spații verzi & recreație

Cel mai important spațiu verde este Parcul Alexandru Ioan Cuza, cunoscut și ca IOR (după fosta Întreprindere Optică Română) sau, în trecut, ca parcul Titan ori Balta Albă, amenajat între 1965 și 1970 pe circa 85 de hectare. Parcul are un lac artificial (Lacul Titan) cu mai multe insule și include biserica de lemn „Pogorârea Sfântului Duh”. În completare, cartierul păstrează suprafețe verzi generoase între blocuri, specifice ansamblurilor construite în acea perioadă.

Școli & familii

Zona dispune de rețeaua obișnuită de școli generale și grădinițe de cartier, precum și de licee — între care Liceul Teoretic „Nichita Stănescu”, aflat pe Strada Lucrețiu Pătrășcanu, în arealul Titan – Balta Albă. Pentru urgențe medicale, Spitalul Clinic de Urgență „Sfântul Pantelimon” se află în apropiere, la marginea de nord a zonei. Combinația de parcuri, spații verzi între blocuri și dotări de proximitate face din Balta Albă o zonă potrivită pentru familii.

Comerț & lifestyle

Comerțul este bine acoperit, atât în zonă, cât și în imediata apropiere. Pe Strada Liviu Rebreanu, lângă Parcul Alexandru Ioan Cuza, se află centrul comercial ParkLake, iar pe Bulevardul 1 Decembrie 1918 funcționează hipermarketul Auchan Titan. La acestea se adaugă piețe agroalimentare și comerț de proximitate la parterul blocurilor, care asigură cumpărăturile zilnice fără deplasări lungi.

Avantaje și aspecte de luat în calcul

Avantaje

  • Conectare foarte bună la metrou: nod M1 + M3 la Nicolae Grigorescu, plus stațiile Titan (M1) și 1 Decembrie 1918 (M3)
  • Acces la Parcul Alexandru Ioan Cuza, unul dintre cele mai întinse parcuri din București, cu lac și insule
  • Spații verzi generoase între blocuri, specifice ansamblurilor din anii 1960-1980
  • Dotări comerciale complete în apropiere: centre comerciale mari, hipermarket, piețe și comerț de proximitate
  • Rețea densă de transport de suprafață (tramvai și autobuz) pe bulevardele principale
  • Cartier matur, cu infrastructură și servicii deja așezate

De luat în calcul

  • Cartier dens, cu locuire aproape exclusiv în blocuri și puține locuințe individuale
  • Fond construit în mare parte vechi (anii 1960-1980), care necesită renovări și reabilitări termice
  • Locuri de parcare insuficiente pe arterele și în zonele de blocuri
  • Aglomerație în orele de vârf în nodul Nicolae Grigorescu și pe bulevardele principale
  • Diferențe de calitate a locuirii de la o stradă la alta, în funcție de vechimea și starea blocurilor
Sub-zone

Cartierul nu e omogen — micro-zone din Balta Albă

Balta Albă nu se cumpără ca „un cartier”. De la o stradă la alta, prețul, profilul cumpărătorului și calitatea construcției variază consistent. Mai jos, sub-zonele pe care le tratez ca piețe distincte.

Nicolae Grigorescu

Cel mai bine conectat punct al zonei, la intersecția magistralelor de metrou M1 și M3, cu comerț și trafic intens pe bulevardul omonim.

Profil ideal
Cei care fac naveta zilnică cu metroul și vor conexiuni rapide spre centru.

Balta Albă – Basarabia

Partea de nord a zonei, spre Bulevardul Basarabia, cu locuire în blocuri și legătură pe tramvai spre zona Arenei Naționale și centru.

Profil ideal
Cei care preferă transportul de suprafață și accesul spre nordul orașului.

1 Decembrie 1918

Axa spre sud-est, spre hipermarketul Auchan Titan și stațiile de metrou 1 Decembrie 1918 și Nicolae Teclu de pe M3.

Profil ideal
Cei care vor comerț mare aproape și legătură directă pe magistrala M3.

Întrebări frecvente

Ce mă întreabă clienții despre Balta Albă

Unde se află cartierul Balta Albă?+

În Sectorul 3, în estul Bucureștiului, ca parte a marelui ansamblu Titan – Balta Albă, în zona bulevardelor Nicolae Grigorescu, Basarabia și 1 Decembrie 1918.

De unde vine numele „Balta Albă”?+

Denumirea este legată de epidemia de ciumă din 1813-1814 (ciuma lui Caragea), când zona mlăștinoasă era folosită pentru înhumarea victimelor acoperite cu var; după ploi, varul ieșea la suprafață și dădea băltoacelor o culoare albicioasă.

Ce stații de metrou deservesc zona?+

Principala este Nicolae Grigorescu, unde se intersectează magistralele M1 și M3. Spre nord, pe M1, urmează stația Titan, iar spre sud-est, pe M3, urmează 1 Decembrie 1918.

Ce spații verzi are cartierul?+

Cel mai mare este Parcul Alexandru Ioan Cuza (fostul IOR), cu lac artificial și insule, la care se adaugă suprafețele verzi dintre blocuri.

Unde se pot face cumpărături în zonă?+

În zonă și în imediata apropiere există centre comerciale mari (ParkLake pe Strada Liviu Rebreanu, Auchan Titan pe Bulevardul 1 Decembrie 1918), piețe agroalimentare și comerț la parterul blocurilor.

Cât costă locuințele în Balta Albă?+

Pentru prețuri actuale, vezi secțiunea Analiza pieței mai sus.

Ai o proprietate în Balta Albă? Solicită o ACP gratuită.

Întocmesc o Analiză Comparativă de Piață pe baza tranzacțiilor reale închise în zonă. Pleci cu un raport scris și un interval de preț argumentat.

SunăWhatsAppACP gratuit